Amerykańska prapremiera filmu miała miejsce 16 kwietnia 2016 r. w sali konferencyjnej Narodowego Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Doylestown, Pensylwania, USA, w ramach trzeciego Forum Polonijnego. Film ten powstał z prywatnych środków autorów, jest zwieńczeniem dwu i pół letniej pracy Państwa Kujbidów nad tym tematem.
Prapremiera filmu dokumentalnego „Jedwabne – Naoczni Świadkowie –
Film dokumentalny filmu Elżbiety i Wacława Kujbidów: „Jedwabne – Naoczni Świadkowie – Spisane Świadectwa – Pominięte Fakty” jest zwieńczeniem dwu i pół letniej pracy autorów którzy nie tylko - jako pierwsi - dotarli do tych dwóch, żyjących i naocznych świadków tej zbrodni, nie tylko pokazują w swoim filmie - znowu po raz pierwszy - część dowodów rzeczowych wykopanych w trakcie niedokończonej ekshumacji w Jedwabnem, na przełomie maja i czerwca 2001 roku, ale również ujawniają
wiele, nieznanych dotychczas faktów, detali i szczegółów. Dokument nie jest polemiką, ale raczej ukazaniem całego, historycznego kontekstu tamtych tragicznych wydarzeń z perspektywy naocznych świadków oraz bogatych materiałów i niekiedy zaskakujących odkryć. Trzy człony na którym autorzy zbudowali swój film to: naoczni świadkowie do których – przynajmniej w jednym przypadku – dotarli jako pierwsi, spisane i wydane świadectwa o tamtych latach i wydarzeniach z punktu widzenia osób
pochodzenia żydowskiego, żyjących w samym Jedwabnem lub okolicach – i wreszcie – pomijanych często w kontekście tej zbrodni faktach. Konkretnie 16 faktach mających fundamentalne znaczenie przy dochodzeniu do prawdy o tej zbrodni. Dodajmy – wiele z nich nieznanych i tragicznych w swoich następstwach.
Autorzy również – znowu jako pierwsi – pokazują zdjęcia dowodów rzeczowych – wydobytych podczas niedokończonej ekshumacji w maju – czerwcu 2001 roku w stodole w Jedwabnem. Widz ma unikalną okazję obejrzenia tych wszystkich detali z perspektywy kamery rejestrującej zarówno miejsce tej, jak i innych zbrodni na Ziemi Łomżyńskiej ponieważ główna narracja filmu nakręcona została latem 2015 roku właśnie na miejscu tych wydarzeń. Dodajmy to tego, że autorzy odwiedzają te tragiczne miejsca w towarzystwie właśnie głównego, naocznego świadka do którego dotarli na początku pracy nad tym tematem, jesienią roku 2013 – a nie trzeba już chyba nikogo będziezachęcać do obejrzenia tego niezwykłego dokumentu.
Na zakończenie wypada jeszcze dodać, że film ten powinno obejrzeć możliwie dużo Polaków interesujących się sprawami i historią swojego narodu, a zwłaszcza młodych ludzi, nie znających już niestety wielu okrutnych zdarzeń z tamtych lat. Zasługuje na to nie tylko szacunek do narodu Polskiego i żydowskiego, ale także pamięć ofiar tych bestialskich zbrodni.
Wacław Kujbida
TV Niezależna Polonia
Współautor filmu.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zapraszamy do udziału w uroczystej inauguracji czwartej edycji projektu SDP „Maj na Foksal”. Projekt skierowany jest nie tylko do środowiska dziennikarzy, lecz również do mieszkańców Warszawy. W tym miesiącu otwieramy podwoje Domu Dziennikarza na ciekawe inicjatywy i wydarzenia. O słuszności tej decyzji utwierdziły nas sukcesy lat poprzednich. W maju wybitni publicyści, reporterzy i eksperci będą dyskutować tu o tematach ważnych dla całego społeczeństwa. Dom Dziennikarza otwieramy także na wydarzenia kulturalne - przewidujemy koncerty, pokazy filmów, wystawy, także prezentację lżejszej muzy. Wśród atrakcji nie zabraknie spotkania z filmem – planujemy powrót do tradycji kina dyskusyjnego Foksal. Będziemy dążyć do tego, by „Maj na Foksal” na stałe wpisał się do kulturalnego kalendarza Warszawy.
Zaprasza
Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich oraz
Fundacja Solidarności Dziennikarskiej