AKTUALIZUJEMY NA BIEŻĄCO! Biuro INTERWENCYJNE RKW: WYBORY 24.05 - porady, ostrzeżenia, interwencje
data:23 maja 2015     Redaktor: husarz

Prosimy o zgłaszanie nieprawidłowości i informacji o naruszeniach wyborczych z całej Polski na nasz numer interwencyjny
czynny od 28.05 od 15.00 do 19.00 od poniedziałku do piątku
883 198 661
oraz na telefon sekretariatu:
523 569 592
i email sekretariat@ruchkontroliwyborow.com



ABU DABI / EMIRATY ARABSKIE

Zostałem zaatakowany przez przewodniczącego komisji, kiedy się dowiedział, ze jestem od Dudy, rzucił się na mnie z pięściami, wezwano ambasadora, który mi pomógł wraz z konsulami. Straszne przeżycia. Ja to wszystko dokładnie opiszę. Poproszę państwa o nagłośnienie sprawy. - Mąż zaufania



GDAŃSK - OKW 199
Przed godziną 9.00 jeden z członków komisji zauważył na liście osób dopuszczonych do głosowania pod numerem: 570 oraz 571 to samo nazwisk i identyczny numer PESEL. W pozycji 570 widniał już podpis tego wyborcy, co świadczyło o tym, że pobrał kartę do głosowania oraz te same dane pod nr 571 - jako osoba wykreślona z uzasadnieniem: par.13 ust. 1 pkt. 6 "rozporządzenie w sprawie spisu wyborców - wyborca wpisany do spisu wyborców w innym obwodzie głosowania na obszarze gminy". Została zrobiona dokumentacja fotograficzna przez panią zastępcę przewodniczącego i wysłana do pani Anny Kołakowskiej. Pan Hubert Grzegorczyk przekazał nam, iż prawdopodobnie osoba ta wzięła zaświadczenie o głosowaniu w innym miejscu w I turze wyborów.
Budynek, w którym pracuje OKW nr 199 w Gdańsku- przy ul. Wita Stosza 22, Zespół Szkół dla Niepełnosprawnych nr 2, nie był odpowiednio zabezpieczony. Mąż zaufania w tym obwodzie utknął w windzie, a po zgłoszeniu usterki dowiedział się, że widna jest niepsrawna i powinna być zamknięta. Dopiero straż pożarna zabezpieczyła dostęp do windy taśmą. Budynek zdecydowanie nie jest dostosowany dla osób niepełnosprawnych.
Dwukrotnie byłam świadkiem jak inna osoba odebrała kartę do głosowania - a inna skreślała na niej 'swój głos'. Rano weszło dwóch mężczyzn, przy czym jeden odebrał kartę na swój dowód a drugi skreślił nazwisko "Komorowskiego" i wrzucił kartę do urny. Drugi przypadek był w godzinie popołudniowej i dotyczy małżeństwa. Żona odebrała swoją kartę i spytała 'kiedy są te wybory' wiec zwróciła uwagę większości komisji a potem oddała swoją kartę mężowi i on dwukrotnie zagłosował. Trzeci przypadek dotyczy mężczyzny, który pokazywał swoją kartę do głosowania z umieszczonym znakiem 'X' po prawej stronie nazwiska "Komorowski" - innemu wyborcy obecnemu w komisji wyborczej, na co ten zareagował 'agitacją', iż należy zagłosować na Komorowskiego i postawić znak 'X' w kratce po lewej stronie nazwiska. Fakt ten zgłosiłam przewodniczącemu komisji, ale w żaden sposób nie zareagowaliśmy.

GDAŃSK - OKW 216
Przewodnicząca Komisji Wyborczej, p.Katarzyna Bocheńska-Drywa narzuciła sposób "wybrania" przewodniczącego i zastępcy przewodn. komisji na pierwszym zebraniu przedwyborczym w obwodzie 216, otwierając to zebranie słowami: "To panie Józefie (do jednego z obecnych członków Komisji) ja będę przewodniczącą, a pan zastępcą, tak jak w ubiegłym roku". Przez zaskoczenie zgodziliśmy się, choć nie wszyscy członkowie tej obwodowej komisji wyb. byli obecni na owym zebraniu.
Wysyłanie wyników wyborów drogą internetową odbywało się poza lokalem wyborczym i poza obecnością członków Komisji Wyb. Dokonały tego 2 osoby: przewodnicząca Komisji Wyb., p.Katarzyna Bocheńska-Drywa i p.Łucja Kaliszewska - pracownica szpitala psychiatr. obsługująca komputer i równocześnie członkini Komisji Wyb. z puli prezydenta Gdańska.
Wprawdzie wydruk protokołu wyborów był zgodny z obliczeniami Komisji Wyborczej, ale nie wiemy jakie dane zostały faktycznie przesłane dalej, tj. do Okręgowej Komisji Wyborczej (i zapisane na nośniku trwałym, dostarczanym do Okr.Kom.Wyb. w Gdańsku).
Po II turze wyborów przesłanie danych drogą internetową odbyło się tak samo jak po pierwszej - z pomieszczenia poza lokalem wyborczym. Komputer obsługiwała pani Łucja Kaliszewska, pod dyktando przewodniczącej p. Katarzyny Bocheńskiej-Drywa, poza obecnością pozostałych członków Komisji Wyborczej.
Moja próba, by jednak obserwować proces wpisywania i przesyłania danych, skończyła się niepowodzeniem, gdyż pani przewodnicząca Komisji wyprosiła mnie, b. nerwowo. Na moje słowa, że zgodnie z przepisami ona nie może mi zabronić obecności przy komputerze, usłyszałam: "ja tu wezwę swoich, to pani się nie będzie... Ja jestem skarbnikiem Platformy!"
Ja reprezentowałam Komitet Wyborczy Andrzeja Dudy - a więc wg słów przewodniczącej Komisji Wyb. pozostałe osoby z Komisji, to byli "swoi" dla niej... Czy podobnie było w innych, ważniejszych Komisjach Wyborczych w Gdańsku ? To pogratulować PO bezwzględnej przezorności i tupetu w organizacji wyborów.
A przede wszystkim należy przypominać, że znana opinia pewnego "klasyka" o głosowaniu i liczeniu głosów, w aktualnych czasach brzmi: "Nie jest ważne kto głosuje i liczy głosy - ale kto przesyła je internetem !!!".
Tę zasadę mogliśmy poznać boleśnie podczas wyborów samorządowych w jesieni 2014.
Wobec powyższego inne "uchybienia" jak niezaplombowana urna, to był drobiazg.

PASŁĘK - OKW 10
Na bramie wjazdowej "stadionu", w którym mieściła się komisja, przez cały dzień wyborczy wisiał baner kandydata na prezydenta Bronisława Komorowskiego. Nie reagowała na to ani OKW nr 10, ani przejeżdżająca ul. Kraszewskiego kilkakrotnie POlicja.

GLIWICE OKW 49
Nie wywieszono protokołów niezwłocznie po ich sporządzeniu.
Przew. tej komisji tłumaczył, że najpierw musiał uzyskać kody z Urzędu Miejskiego.
Ostatecznie protokoły wywieszono dopiero ok. 23.30.



LEGNICA- Szpital Wojewódzki przy ul. Iwaszkiewcza w Legnicy
Na oddział psychiatryczny nie dotarła komisja z urną wyborczą i pacjenci byli pozbawieni możliwości głosowania.Dwa tygodnie temu w pierwszej turze wyborów głosowanie odbyło sie.


RZESZÓW- OKW 3
Karty do głosowania bez pieczątek.

WARSZAWA- OKW 290
Członkowi komisji lub mężowi zaufania postawiono zarzuty związane z tym, że pomagał w głosowaniu niewidomemu wyborcy na jego prośbę. Przewodnicząca komisji zarządzała od tego człowieka udania się z nią do gminy w niewiadomym celu.

SZCZECIN OKW 173 - źle zabezpieczona urna, odklejające się banderole, problem występował już w pierwszej turze, wyborca złożył zażalenie na piśmie, którego posiada kopię.

NOWA SÓL

Wyborca głosował w pierwszej turze we Wiedniu, w drugiej turze w miejscu zamieszkania był skreślony. Uniemożliwiono mu głosowanie.


OBORNIKI ŚLĄSKIE

Komisja: Szkoła nr 3.

Podejrzenie o kserowanie kart


OSTRÓW WIELKOPOLSKI - OKW 29
Na liście wyborców dostrzeżono osobę zmarłą w 2001 roku.

OLSZYNA - OKW 2
Niewłaściwe zabezpieczenie urny - taśma była możliwa do łatwego odklejenia, co uczyniła przewodnicząca komisji okazując wyborcom zabezpieczenie urny. Zgłaszający wyborca otrzymał informację, że wszystkie urny w gminie były "zabezpieczone" w ten sposób.


WROCŁAW - OKW 226 (Pracze Odrzańskie)
Urna była zabezpieczona wyłącznie taśmą malarską z dwoma pieczątkami.

WROCŁAW - OKW przy Traugutta 88
Karty do głosowania były nieopieczętowane.
______________________________________________________________________________________________
Wrocław - OKW 153
Na liście wyborców widniały osoby z adresem komisji jako adres zamieszkania

ŻARÓW - OKW 6
W dniu dzisiejszym w lokalu wyborczym, ok. godz. 18:30 zauważyłem, że urna w ogóle nie jest zaplombowana z żadnej strony, tzn. jest jedynie oklejona brązową taśmą pakową. Po zgłoszeniu nieprawidłowości jedna z członkini komisji zaczęła umieszczać pieczęć na ww. taśmie. Nie została umieszczona plomba, a jedynie opieczętowana taśma pakowa.Nie wiem jak wygląda to teraz, tzn. czy urna została zaplombowana, ale do godz. ok. 18:30 plomby nie było.

NIEMCY - KOLONIA - POLSKA
Wyborca zarejestrowany na I turę wyborów w konsulacie w Kolonii nie mógł dzisiaj zagłosować w Polsce, gdyż nie było go na liście mimo zarejestrowania się wyłącznie na I turę.

SKIERNIEWICE - OKW 3
Mężczyzna głosujący w tej komisji zauważył na liście wyborców swojego syna, który obecnie mieszka w Poznaniu, gdzie dopisał się do listy wyborców i gdzie dziś głosował. Sytuacja ma zostać opisana w protokole z pracy komisji.

MIDENIEWICE - OKW 3

Kobieta dopisała się do spisu wyborców w Warszawie, jednak z powodu choroby nie pojechała tam i pojawiła się w komisji w miejscu zamieszkania. Okazało się, że nie została skreślona z listy w swojej miejscowości mimo dopisania się gdzie indziej na listę. Ostatecznie zagłosowała w tejże komisji, a w protokole ma zostać zamieszczona uwaga dotycząca tej sytuacji.


WEJHEROWO - OKW 4

Wyborca przed I turą głosowania wpisał się do spisu wyborców w Stegnie, gdzie przebywał na turnusie rehabilitacyjnym. Przed II turą odebrał stamtąd zaświadczenie o prawie do głosowania i z nim udał się dzisiaj do komisji w miejscu swojego zamieszkania, jako że wrócił już z rehabilitacji. Ku jego zdziwieniu okazało się, że nie został w ogóle wykreślony ze spisu w miejscu stałego zamieszkania. W wyniku interwencji wyborcy został on skreślony ze spisu będącego na stanie komisji i zagłosował na podstawie posiadanego zaświadczenia.


WIELICZKA - OKW 5

Kobieta nie otrzymała karty wyborczej, gdyż na liście w miejscu na jej podpis widniał już podpis innej osoby!



WARSZAWA - NAGŁY PRZYROST NATURALNY ! OKW 28

Wzrosła liczba osób zameldowanych na "pl.Defilad 1". Jest ich nie - jak wcześniej podawaliśmy - 80 (może błędne wczorajsze szacunki, a może "znalazła się" dodatkowa lista), ale 94 (w międzyczasie padła też liczba "120").

Niedawno OKW 28 odwiedził dwuosobowy patrol policji, który został zaalarmowany, że "tutaj jest jakiś nielegalny punkt głosowania dla bezdomnych". Wyjaśniliśmy, że to pewnie chodzi o "nieprawidłowe" spisy wyborców z fikcyjnym adresem zameldownia, co zostało zgłoszone do Urzędu dzielnicy. Tam jednak nakazano wydawanie kart, mimo fikcyjności wpisu miejsca zameldowania. Panowie wysłuchali i poszli sobie.


GOSTYŃ, OKW 5

W rubryce do podpisu była podpisana inna osoba i podpis ten był przekreslony, mimo że wcześniej osoba nie głosowała. Wyborcy kazano się podpisać się obok i wydano mu kartę wyborczą. Proszę wziąść pod uwagę - pisze nadawca- że mogą być przypadki ,gdzie podpisy są wykonywane wśród osób, które nie brały dziś w głosowaniu udziału i również na tej podstawie są wydawane karty do głosowania szczególnie w ostatnich godzinach głosowania.

____________________________________________________________________________________________________

KOWALA (woj. mazowieckie, pow. Radomski)

Wyborca figuruje na dwóch listach: w Kowali i w Krakowie.

____________________________________________________

KATOWICE OKW 15

Brak stempla i brak podpisu na dodatkowej karcie wyborców. Po interwencji sytuacja została skorygowana.

_______________________________________________________________

KŁĘBÓW, OKW 6

Wyborcy odmówiono wydania karty, twierdząc, że jego dokument pozwalający na głosowanie poza miejscem zamieszkania z pierwszej tury obowiązuje także w drugiej. W urzędzie gminy upierano się, że wyborca odebrał upoważnienia na obie tury. Wyborca twierdzi, że urzędnik mija się w tej kwestii z prawdą.

__________________________________________________________________________________________

DĘBLIN, OKW 11

Wyborca znajdował się na liście w Warszawie komisja nr 149, a głosował w Dęblinie komisja nr 11 (tu oczywiście także był na liście).

OLSZTYN OKW 3

Wyborca pisze: W czasie głosowania z naszą rodziną zauważyłem, że urna i owszem posiada plomby z pieczęcią i podpisami komisji na obu końcach, jednakże zaklejone są od góry taśmami samoprzylepnymi w taki sposób który umożliwia odklejenie i powtórne zaklejenie plomby. Wróciliśmy na salę i poprosiłem wiceprzewodniczącą komisji o wyjaśnienie oraz o wpisanie mojej uwagi do protokołu. Pani wiceprzewodnicząca uznała że moja uwaga jest bezpodstawna, ponieważ pod plombą znajduje się zamknięcie urny po czym zademonstrowała nam odklejając plombę pokazując zamek i powtórnie plombę zaklejając, co wywołało nasze oburzenie. Po konsultacji pani wiceprzewodniczącej z pełnomocnikiem Gminy Panią Haliną Białoń, dowiedziałem się że uwagę do protokołu może wnieść jedynie mąż zaufania lub członek komisji i pełnomocnik nie może teraz przyjechać celem wyjaśnienia. Uparłem się więc Pani wiceprzewodnicząca zadzwoniła do Jeleniej Góry i tam od Pani Izabeli dowiedziałem się że instrukcja nic nie mówi na temat właściwego zabezpieczenia urny plombą i mogę jedynie prosić komisję o trwałe naklejenie plomby na urnę, co uczyniłem (nie wiem z jakim skutkiem).
Dowiedziałem się również od Pani wiceprzewodniczącej, że wszystkie urny w gminie są tak zabezpieczone i że moje oczekiwania są bezpodstawne
__________________________________-

 

CZERWIONKA LESZCZYNY (woj. Śląskie) – OKW 3

Będąc na głosowaniu stwierdziłem ze widnieją na liście dwa moje nazwiska, te samen-ry pesel oraz taki sam adres.To samo dotyczyło mojej córki oraz mojego zięcia . To są dwie rubryki do podpisu na liście wyborczej z takimi samymi danymi; Przewodniczacy komisji wykonał w tej sprawie telefon do urzędu gminy , ale po telefonie nic się nie zmieniło.Z tego co rozumiem : dodatkowe 3 głosy.

______________________________________________________________________________________________

PRAŻMÓW, woj. mazowieckie, OKW 5

Zaniedbanie dotyczy niechlujnie oklejonej urny wyborczej. Otwierane dno urny zostało zaklejone taśmą budowlaną szer. 5 cm. Taśma ta krzyżowała się pod spodem urny pod kątem 90 stopni- czyli jak do tej pory wszystko wydaje się w porządku. Jednakże brakowało pieczęci komisji postawionych na styku urny i samej taśmy. Jedyna pieczęć została postawiona na samym skrzyżowaniu się obu przecinających się taśm. Wychodzące na ściany urny taśmy były niechlujnie przyklejone i nie posiadały w ogóle żadnych pieczęci komisji wyborczej. Przewodnicząca komisji wydawała się być zaskoczona moimi uwagami. Nie pozwoliła zrobić zdjęcia

______________________________________________________________________________________
WARSZAWA- BEMOWO - OKW 756
Wyborca pisze:

Była godzina 16:40 jak stanęłam przez członkami Komisji. Odnalazłam swoja ulice i podeszłam do Pani, która była przy liście właściwej dla mojej ulicy- Pani nazywa się: Elżbieta Miłoszewska Wójcik i jest Zastępca Przewodniczącego OKW 756. Podałam Pani mój adres i dowód osobisty. Pani spojrzała w listę i zobaczyła, że w rubryce przy moim nazwisku jest już złożony podpis bardzo wyraźny: Kowaliszyn . To nazwisko jest mi znane, to albo mój sąsiad albo moja sąsiadka z lok. 12(Górczewska 255d). Ja mam lokal 10 przy ul. Górczewskiej 255d. Co więcej, w rubryce przy nazwisku Kowaliszyn znalazł się również podpis (!). Niewyraźny, szlaczkowaty (!). Taka sytuacja spowodowała, że odmówiono mi wydania karty do głosowania . Nie byli w stanie ustalić kto oddał rzeczywiście głos/y. Złożyłam sprzeciw jak w załączeniu (w scanie). Pani Zastępca naniosła uwagę i oddała mi mój egzemplarz pisma. Na swoim egzemplarzu nie poczyniła takiej uwagi. Zrobiłam foto karty do głosowania. Prześle w oddzielnym emailu gdy uzna Pani to za niezbędne i jeżeli będzie to zgodne z prawem.

Po tym incydencie zadzwoniłam do okręgowej komisji wyborczej w warszawie pod numer telefonu : 22 695 60 57 ale tam mi powiedziano, ze z ta sytuacja nic nie da się zrobić, po prostu jestem w tzw. błędzie statystycznym.

Powyższa sytuację odbieram jako niemożność skorzystania z przysługującego mi prawa wyborczego i jako pozbawienie mnie takiego prawa w całej rozciągłości.

_______________________________________________________________________________________________________
KĘDZIERZYN - KOŹLE , OKW 13 - Przy nazwisku wyborcy widniał podpis. OKW poprosiła wyborcę o podpisanie się w rubryce “uwagi”. Wyborca wezwał interwencję policji, zapowiada, że sfotografuje spis wyborców i prześle zdjęcie z opisem do RKW.
Wyborca podaje;
ok. 13 poszedłem do swojej KW. Po podaniu Pani z komisji dowodu osobistego wskazała mi miejsce do podpisu. Zauważyłem nad tym miejscem jakiś dziwny podpis nie należący do nikogo z członków mojej rodziny, dlatego też zerkając w tabelkę z nazwiskami okazało się, że Pani z komisji wskazała mi miejsce do podpisu dla mojego ojca. Sprzeciwiłem się podając, że nie nazywam się Dariusz tylko Paweł i to stosowna różnica. Poprosiła abym się jednak podpisał w miejscu dla mojego ojca ale odmówiłem. Wtedy zaproponowała abym wpisał się w rubryce UWAGI. Tak też postąpiłem dostając tym samym kartę do głosowania. Zwróciłem Pani uwagę, że nie podoba mi się ten fakt, że ktoś w miejscu mojego podpisu postawił hieroglif. Zapytałem gdzie mogę się udać na skargę na komisję. Odpowiedziała, że w Urzędzie Miasta, który jak dobrze wiemy w niedzielę i święta nie pracuje.
Dlatgeo szukając informacji natknąłem się na Waszą stronę i dałem znać o całym zajściu.

Sprawa zakończyła się w taki sposób, że po ponownym sprawdzeniu tego podpisu w KW nr 13 w Kędzierzynie-Koźlu (miałem już trudność ze zrobieniem zdjęcia, ponieważ Pani z komisji poruszyła temat danych osobowych, które de facto są moimi danymi...), upewniłem się, że jest to nieprawidłowość i zadzwoniłem na policję. Po przyjeździe Panów policjantów (po cywilnemu) zeznałem im cały przebieg wydarzeń. Niestety spędziłem na komisariacie ok. 40 minut zeznając w tej sprawie. Wszystko zakończyło się w taki sposób, że policja wszczęła postępowanie i będę powoływany na świadka.

______________________________________________________________________________________________

OLSZYNA LUBAŃSKA, OKW nr 3

Urna była zabezpieczona w sposób niewłaściwy. Przewodnicząca na oczach wyborcy odkleiła plombę.

__________________________________________________________________

PIASECZNO, OKW 17

Wyborca od 7 maja w szpitalu, w pierwszej turze głosował w miejscu zamieszkania, w drugiej turze głosuje w szpitalu; nadal figurował w miejscu zamieszkania.

TYCHY, OKW 22

8 maja wyborca opuścił szpital, do dziś nie wpisano go na listę.

ZAMOŚĆ , OKW 4 ul. Kilińskiego

Wyborca nie figuruje w spisie wyborców; dwa tygodnie temu wyszedł ze szpitala.

___________________________________________________________________

KORNOWA, OKW 2 i inne komisje

Znak "X" poprawiony długopisem, w przypadku gdy nie był dość czytelny, uważany jest bezprawnie za głos nieważny.

___________________________________________________________________

­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­

ŚWIDNICA, OKW 17

Wyborcy uniemożliwiono głosowanie poprzez wykreślenie go ze spisu i niedostarczenie pakietu korespondencyjnego.

_______________________________________________________________________________________________

TORUŃ - OKW w Szkoła Podstawowa nr 5 ul. Żwirki i Wigury
Wyborca głosuje korespondencyjnie w Norwegii, ale figuruje też w swojej poprzedniej komisji w spisie wyborców.


AUSTRIA - WIEDEŃ - OKW 11
Wyborcy uniemożliwiono głosowanie - w głosowaniu korespondencyjnym w pakiecie zabrakło karty do głosowania.

WARSZAWA - OKW w Rembertowie, biblioteka naprzeciw ratusza

Wyborca wypisany 7 maja ze szpitala nadal nie figuruje w spisie w miejscu zamieszkania.


LUBLIN - OKW 171
Tekturowa urna wyborcza była źle zabezpieczona - wyglądała na otwieraną wcześniej, porozklejaną, nosiła ślady wcześniejszych pieczęci albo ich braku na plombach komisji wyborczych. Budziła wątpliwości. Sprawa była zgłaszania do osób zasiadających w komisji wyborczej. Stwierdzenie nieprawidłowości miało miejsce w godzinach porannych. W godzinach popołudniowych była już opieczętowana i na każdej z plomb widniały podpisy.

NIEMCY - KOLONIA OKW 122

Polka mieszkająca w Kolonii dowiedziała się, że mimo zgłoszenia się w konsulacie na głosowanie korespondencyjne nie została wykreślona z komisji w rodzinnej miejscowości - OKW nr 1 w Bierzwniku (kod 320101). Podobnie było w pierwszej turze, jednak zainteresowana dowiedziała się o tym zbyt późno, by interweniować.


SMOLEC k/Wrocławia - OKW 7

Osoby przychodzące głosować nie legitymują się dowodami osobistymi (podczas obserwacji w czasie 2 godz.zanotowano 7 takich przypadków).


WROCŁAW - OKW 12

Zauważono dwie nieżyjące osoby na spisie wyborców.


POZNAŃ - OKW 5

Relacja wyborcy: W lokalu wyborczym nr 5 w Poznaniu jeszcze o 7:10 urna nie była zaplombowana. Zwróciłem na to uwagę a Panie z komisji, gęsto się tłumacząc, przy mnie założyły pomby.


Czeladź Piaski, Komisja w przedszkolu nr 10

Brak pierwszego imienia kandydata; jest: Sebastian Duda



Kraków, Komisja: Kępna dzielnica 9

Uniemożliwienie oddania głosu wyborcy- skreślenie studenta z listy



Żyrardów OKW 20

Wyborcy nie było na liście, w pierwszej turze głosował w sanatorium, dwa tygodnie temu był już w domu, Nadal nie było go na liście

____________________________________________________________________________________________________

JELENIA GÓRA- OKW PL. Piastowski 27

Nieprawidłowo opieczętowana urna

https://www.youtube.com/watch?v=pd3Fo48IUcQ

______________________________________________________________________________________________________

CHICAGO!

Do niebywałej sytuacji doprowadziło Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Na oficjalnej stronie resortu pojawiły się protokoły z głosowań w Chicago. Wchodząc tam każdy mógł zapoznać się z informacjami, jak głosowała Polonia i ile głosów oddano na każdego z kandydatów.

Konsulat Generalny RP w Chicago opublikował wyniki II tury wyborów prezydenckich z okręgu placówki w Chicago. Chodzi o komisję nr 166 w Konsulacie Generalnym RP w Chicago – 1530 N. Lake Shore Drive, Chicago, IL 60610; komisję nr 167 w Związku Podhalan w Ameryce Północnej – 4808 South Archer Avenue, Chicago, IL 60632; komisję nr 168 w Związku Narodowym Polskim – 6100 N. Cicero Avenue, Chicago IL 60646; komisję nr 169 w Polskiej Szkole im. Tadeusza Kościuszki – 5341 N Harlem Avenue, Chicago IL 60656; komisję nr 170 w Zrzeszeniu Nauczycieli Polskich w Ameryce – 6544 W. Higgins Ave., Chicago IL 60656 oraz komisję nr 171 w Bazylice Św. Jacka: 3636 W. Wolfram St., Chicago IL 60618.

Są to protokoły ze szczegółowymi informacjami. Każdy, wchodząc na stronę, może dowiedzieć się, ile osób głosowało, ile głosów uzyskał poszczególny kandydat, a także, ile oddano głosów nieważnych.

To ewidentne złamanie ciszy wyborczej!

RKW

nezależna.pl

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

WARSZAWA, OKW 100

Wyborca głosujący poza miejscem zamieszkania otrzymał kartę przed przepisaniem wszystkich jego danych z dokumentu tożsamości. Komentarz komisji: "zostanie to zrobione później".

_____________________________________________________________________________________________

LESZNOWOLA (obok Warszawy)- OKW 8

Wyborca, który miał upoważnienie do głosowania poza miejscem zamieszkania nie został wykreślony ze spisu wyborców.

______________________________________________________________________________________________

SOPOT OKW 19

Problem: Wyborcę bezprawnie i samowolnie wykreślono ze spisu odbierając mu tym samym możliwość głosowania.

___________________________________________________________________________________________

TCZEW Komisja w Domu Kultury

W lokalu funkcjonowały dwie urny w tym samym czasie, chociaż żadna z nich nie była pełna.

_____________________________________________________________________________________________________

KRAKÓW- OKW w w szpitalu Rydygiera

osobom leżącym uniemożliwiono głosowanie, do pokoju, w którym była urna trzeba było dotrzeć na własnych nogach.

_____________________________________________________

SKIERNIEWICE OKW 3

Wyborca widnieje na dwóch listach i na Ochocie, i w Skierniewicach.

_________________________________________________________-

Miasto: Mściów OKW 8

Problem: brak kabin, obecne przepierzenia nie zapewniają tajności głosowania i powodują dyskomfort wyborców.

WROCŁAW OKW 174 i 58

Problem: dwóm wyborcom uniemożliwiono głosowanie po ich powrocie z Mediolanu.

__________________________________________________________

WROCŁAW OKW przy ul. Robotniczej

Kobieta wypisana 2 tygodnie temu ze szpitala nadal jest wykreślona ze spisu wyborców w miejscu swojego zamieszkania. Uniemożliwiono jej głosowanie.

_______________________________________________________________________________________

WARSZAWA OKW 13

Wyborca podpisał się dwa razy (raz był rano, później w południe), otrzymał dwie karty, uniemożliwiając tym samym głosowanie innemu wyborcy (swojej wnuczce).

WROCŁAW OKW 54

Niekompetentna przewodnicząca starała się uniemożliwić głosowanie wyborcy, który miał upoważnienie do głosowania poza własnym miejscem zamieszkania.

_____________________________________________________________________________________

MARCINKOWICE obok Nowego Sącza, OKW w szkole podstawowej

Uniemożliwiono wyborcy głosowanie- nie dopisano go do listy po powrocie z Anglii

____________________________________________________________________________________________________________

Wracamy na ul. Poznańską w Warszawie.
jak już podawaliśmy, w w tamtekszej OKW dopisano do listy wyborców znaczną ilość osób.
Pojechalismy tam z kamerą.
Z informacji uzyskanych następnie w Okręgowej Komisji Wyborczej na pl.Bankowym1 od sędzi Tyrały przez dziennikarzy zagranicznych; oto nagranie z tej rozmowy:
https://www.facebook.com/shturkhetskyy/videos/vb.100000597350961/1034604536569448/?type=2&theater
wynika, że jedynie urzędy dzielnicowe są odpowiedzialne za dodatkowo dopisane osoby, za ich dane osobowe, a więc finalnie - za fikcyjne adresy zamieszkania! "My mamy inne zadania; nas to interesuje" - stwierdziła sędzia Tyrała.
RKW składa nstępujace doniesienie:

Niniejszym składam zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa fałszerstwa dokumentu

wyborczego w wyborach Prezydenta RP w dniu 24 maja 2015 r.

______________________________________________________________________________________________________

CHEŁMNO - Przewodnicząca OKW p. Joanna Koenner pouczała wyborcę na kogo ma głosować.

___________________________________________________________________

JASTRZĘBIE- ZDRÓJ - na liście wyborców odnotowano osobę zmarłą przed kilkoma miesiącami

__________________________________________________________________________

WROCŁAW- Wyborca zobaczył na liście swój podpis. W pierwszej turze było podobnie uzyskał wtedy od przewodniczącego zaświadczenie a fakt ten został odnotowany na liście wyborców.

W drugiej turze sytuacja się powtórzyła.

____________________________________________________________________________

BIELAWA- OKW nie chce dopisać na listę wyborcy, który w pierwszej turze głosował w Chicago (USA). W 2giej turze chciał głosować w miejscu zameldowania. Odmówiono dopisania na listę, wyborca wezwał policję.

___________________________________________________________________________

WARSZAWA-OCHOTA- Wyborca zauważył podpis na liście wyborców przy nazwisku członka rodziny, który jeszcze nie głosował. Zgłosił do OKW, że podpis został sfałszowany. Powstała stosowna adnotacja.

__________________________________________________________________________________________________________

OPOLE - na listach wyborczych widnieją osoby zmarłe oraz jedna osoba od dawna przebywająca w hospicjum. Jej mieszkanie stoi puste od lat.

___________________________________________________________________________

WARSZAWA- ŚRÓDMIEŚCIE - Stwierdzono brak pieczęci na liście dodatkowych wyborców, którzy zgłaszają się z zaświadczeniami o prawie do głosowania. Członkowie komisji stwierdzili, ze opieczętowanie tego dokumentu nastąpi po zakończeniu głosowania i zamknięciu lokalu wyborczego.

___________________________________________________________________________

KUDOWA- ZDRÓJ - W Uzdrowisku była lista dodatkowa, która nie została opieczętowana na

polecenie przewodniczącej komisji.

________________________________________________________________________

SOPOT - stwierdzono możliwość oddania dwóch głosów na jedno nazwisko. Wyborca otrzymał zaświadczenie o wykreśleniu z listy mimo to jego nazwisko figurowało na w komisji.

___________________________________________________________________________

PIASECZNO - wyborca otrzymał zaświadczenie o wykreśleniu z listy. Pomimo to oddał głos w swojej komisji zatrzymując zaświadczenie.

_________________________________________________________________________

W-WA MOKOTÓW- na liście wyborców pojawiła się osoba, która od 5 lat nie żyje. Rodzina zmarłego potwierdza, że podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego tego nazwiska nie było na liście. W tej samej komisji na listach są nazwiska co najmniej dwóch kolejnych nieżyjących wyborców.

_________________________________________________________________________

WROCŁAW - komisja na pl. Kościuszki - w spisie wyborczym widnieje osoba, która wyjechała za granicę i zgłosiła ten fakt komisji wyborczej.

___________________________________________________________________________

JASTRZĘBIE- ZDRÓJ - Na liście wyborców widnieje osoba zmarła 20 lat temu. Ma takie same imię i nazwisko jak syn, który żyje i głosował dziś.

___________________________________________________________________________

BYTOM BOBEREK - OKW wydała kartę do głosowania pozbawioną pieczątek, następnie kartę z zieloną pieczątką Wyborca zażądał interwencji policji.

_________________________________________________________________________

WROCŁAW - Na karcie do głosowania brak pieczęci OKW, po zgłoszeniu komisji kartę wymieniono. Okazało się, że było więcej takich kart. Po interwencji komisja zdjęła z półki karty opieczętowane.

_______________________________________________________________________

BYTOM- Komisja wydała karty do głosowania bez pieczątek. Mamy też informacje o pieczątce w kolorze zielonym. OKW stwierdziła, że ten kolor obowiązuje w woj. śląskim. Sprawa zgłoszona na policję.

___________________________________________________________________________

LUBLIN - komisja otrzymała karty do głosowania z uciętym lewym górnym rogiem. Członkowie OKW twierdzą, że dostali tylko takie karty

________________________________________________________________________

BĘDZIN- Wyborca wyszedł ze szpitala kilka dni temu. W OKW jest nadal wykreślony z listy.

_________________________________________________________________________

SUWAŁKI- pacjenci w szpitalu zostali poinformowani przez lekarza, że nie wezmą udziału w głosowaniu. Głosowania nie było również w pierwszej turze.

______________________________________________________________________

PŁOCK - Komisja powinna liczyć 3 osoby, na sali były 2 Urna oklejona niechlujnie.

________________________________________________________________________

SANOK- Wyborca spędził trzy dni w szpitalu w Bydgoszczy. W tym czasie został wykreślony ze spisu wyborców w miejscu zamieszkania. Kiedy wyszedł nie umożliwiono mu dopisania się do listy wyborców w rodzinnym Sanoku (700 kilometrów od Bydgoszczy).

_____________________________________________________________________

WARSZAWA URSYNÓW- wyborca, który w 1 turze głosował w Mardycie wrócił do kraju i chciał wykorzystać czynne prawo wyborcze w rodzinnym mieście. Komisja odmówiła dopisania go do spisu wyborców.

_______________________________________________________________________

SOKÓŁKA- stwierdzono źle zaplombowaną urnę. W pierwszej turze ta sama komisja uniemożliwiła Mężowi Zaufania uczestnictwo w liczeniu głosów oraz dokonania wpisu w protokole.

_________________________________________________________________________

WROCŁAW - źle zabezpieczona urna - kartonowe pudło jest oklejone zółtą taśmą malarską. Połowa pieczątki znajduje się na taśmie, drugiej połowy pieczątki nie widać. Urna w sposób widoczny rozpada się jest oklejona przeźroczystą taśmą. Sprawa została zgłoszona do RKW, przewodniczący komisji otrzymał żądanie wymiany urny, taki sam wniosek wpłynął na policję.

__________________________________________________________________________

CHEŁM - urna nieprawidłowo zamknięta. Można otworzyć i zamknąć bez śladu. Jako zabezpieczenie zastosowano przeźroczystą biurową taśmę klejącą. Na urnie leży też pasek papieru.

___________________________________________________________________________

SOSNOWIEC - źle zabezpieczona urna. Stwierdzono brak plomb, ponadto w komisji brak męża zaufania.

___________________________________________________________________________
ZGORZELEC - źle zaplombowana urna. Kłódka i klucz znajdują się u przewodniczącego komisji.

______________________________________________________________________________________________________
RADOM, OKW 25
próba wyniesienia karty

Sytuację zauważył i interweniował mąż zaufania. Wobec groźby wezwania policji, osoba, która tego próbowała, wrzuciła kartę do urny i wyszła
________________________________________________________________________________________________________
WARSZAWA, OKW 183 (ul. Sobieskiego 63)

Karty do głosowania poza wzrokiem wyborców

Na stole OKW przed każdym z 3 członków jest tylko kilkanaście kart do głosowania. Gdy kart brakuje, członek komisji udaje się do pokoju, gdzie są całe pliki kart do głosowania. Przez otwarte drzwi można dostrzec zaledwie kilka pakietów kart (może kilkaset kart do głosowania). Ze strony ze spisu wyborców widać, że głosowało ok. 10% osób. W I turze uprawnionych do głosowania było 1858 osób, kart do głosowania było 1603, a wydano 1158 kart.


______________________________________________________________________________________________________
TORUŃ- OKW przy ul. Łąkowej w Przedszkolu Miejskim nr 7
Nieopieczętowana urna

Z listu wyborcy:

(...)...moją uwagę zwrócił sposób oklejenia urny szarą szeroką taśmą z białymi, w żaden sposób nie ostęplowanymi kartkami. Mąż zwrócił uwagę, że urna powinna być opieczętowana(...)Pani odparła że jest. W momencie gdy pobierałam kartę do głosowania od innej Pani (obsługującej mnie i męża), Pani którą, zapytałam o pieczęcie podeszła do innej pani i zgłosiła ten fakt. Trzecia Pani opieczętowała urnę, ale w niewłaściwy sposób. Na naszą prośbę, Pani opieczętowała urnę ponownie, tym razem w poprawny sposób. Miało to miejsce około godziny 12:00.
<
Zobacz równiez:





Informujemy, iż w celu optymalizacji treści na stronie, dostosowania ich do potrzeb użytkownika, jak również dla celów reklamowych i statystycznych korzystamy z informacji zapisanych w plikach cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować w ustawieniach przeglądarki internetowej. Korzystając z naszej strony, bez zmiany ustawień w przeglądarce internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje politykę stosowania plików cookies, opisaną w Polityce prywatności.