Wybory parlamentarne w 2005 roku wygrywa Prawo i Sprawiedliwość. Zgodnie z przedwyborczymi deklaracjami, uchwałą Sejmu z dnia 9 czerwca 2006 r., zostają rozwiązane Wojskowe Służby Informacyjne. Jedynym posłem PO, który głosował przeciw był Bronisław Komorowski.
W wyniku prac powołanej Komisji Weryfikacyjnej ds. WSI powstaje „Raport o działaniach żołnierzy i pracowników WSI” opublikowany w Monitorze Polskim, na mocy postanowienia Prezydenta Lecha Kaczyńskiego z dnia 16 lutego 2007 r.
Nazwisko Bronisława Komorowskiego pojawia się na kartach Raportu blisko 60 razy i wymieniane jest w kontekście wielorakiej odpowiedzialności tego polityka.
W listopadzie 2007 roku na biurko Prezydenta Lecha Kaczyńskiego trafia przygotowany przez Antoniego Macierewicza Aneks do raportu o WSI. Prezydent zapoznaje się z Aneksem w celu jego ewentualnej publikacji.
Według Antoniego Macierewicza Aneks w sposób rzetelny i w pełni udokumentowany pokazuje m. in. stan infiltracji gospodarki polskiej przez byłą agenturę komunistycznej wojskówki - II zarząd Sztabu Generalnego PRL - oraz „korupcyjną rolę ludzi WSI w niektórych z największych prywatyzacji lat 90”.
W październiku i listopadzie 2007 roku Bronisław Komorowski spotyka się z Aleksandrem L., byłym płk. WSW oraz b. płk. WSI – Leszkiem Tobiaszem. Aleksander L. oferuje Komorowskiemu dostęp do Aneksu – najbardziej strzeżonego dokumentu w państwie. Komorowski (wówczas wicemarszałek Sejmu) wyraża zainteresowanie tą propozycją. Płk Tobiasz dostarcza Komorowskiemu dowody, m. in. nagrania audio i video Aleksandra L., mające wykazać istnienie grupy korupcyjnej w Komisji Weryfikacyjnej ds. WSI.
W listopadzie 2007 r., z inicjatywy Komorowskiego, ma miejsce spotkanie Tobiasza z szefem ABW Krzysztofem Bondarykiem, płk. Grzegorzem Reszką (pełniącym obowiązki szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego) oraz Pawłem Grasiem (ówczesnym zastępcą przewodniczącego sejmowej komisji ds. służb specjalnych). Na spotkaniu poczyniono ustalenia w zakresie działań dotyczących członków Komisji Weryfikacyjnej.
Płk Tobiasz składa w siedzibie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zeznania i dostarcza zgromadzone materiały. ABW powiadamia prokuraturę o podejrzeniu korupcji wokół Komisji Weryfikacyjnej, obciążając Aleksandra L. i Wojciecha Sumlińskiego, który wg zeznań Tobiasza miał być pośrednikiem pomiędzy Aleksandrem L., a rzekomą grupą korupcyjną w Komisji Weryfikacyjnej.
Rozpoczyna się kampania medialna mająca na celu zdyskredytowanie działań Komisji Weryfikacyjnej ds. WSI. Szczytowym elementem jest słynny artykuł Anny Marszałek opublikowany w gazecie "Dziennik" 19 listopada 2007 r. zatytułowany „Aneks do raportu o WSI na sprzedaż”.
15 maja 2008 r. ABW dokonuje przeszukania w domu redaktora Wojciecha Sumlińskiego oraz dwóch członków Komisji Weryfikacyjnej – Piotra Bączka i Leszka Pietrzaka, licząc na znalezienie dowodu potwierdzającego tezę o "wycieku" Aneksu.
W grudniu 2009 roku Prokuratura Apelacyjna w Warszawie kieruje do sądu akt oskarżenia przeciwko Sumlińskiemu i płk. Aleksandrowi L.
Główny i jedyny świadek oskarżenia, płk. Leszek Tobiasz, którego zeznania miały być konfrontowane z zeznaniami Bronisława Komorowskiego, pomimo wielokrotnych wezwań, ani razu nie stawia się przed sądem. W lutym 2012 roku umiera podczas zabawy karnawałowej.
***
Afera marszałkowa, której bohaterem był Bronisław Komorowski polegała na działaniach zmierzających do uzyskania dostępu do tajnego uzupełnienia Aneksu do Raportu z Weryfikacji WSI, a gdy okazało się to niemożliwe, na skompromitowaniu członków Komisji Weryfikacyjnej oraz dziennikarza Wojciecha Sumlińskiego.
Do dzisiaj Aneks pozostaje utajniony, a zarekwirowane podczas rewizji dokumenty, pomimo że nie dotyczyły sprawy Aneksu, nie zostały przekazane ich właścicielom (Sumlińskiemu i Pietrzakowi).
18 grudnia 2014 roku w sprawie „afery marszałkowej” zeznawał Bronisław Komorowski.
Więcej o aferze marszałkowej: Aleksander Ścios http://bezdekretu.blogspot.com/2014/12/czym-bya-afera-marszakowa-rola.html)
Ważne zeznania w procesie Wojciecha Sumlińskiego: