Warszawa pamięta o Żołnierzach Wyklętych (relacje) - z archiwum
data:02 marca 2014     Redaktor: husarz

Prezentujemy relacje ze społecznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na terenie Warszawy w 2014 r. z udziałem Solidarnych2010 oraz naszych korespondentów i zaprzyjaźnionych mediów.







Cmentarz Powązkowski, kwatera "Ł"


Uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na powązkowskiej Łączce zgromadziły kilkuset warszawiaków. Przybyli kombatanci, rodziny pomordowanych i pochowanych tutaj żołnierzy, przedstawiciele Rajdu Katyńskiego i władz samorządowych Żoliborza. Obecny był prof. Krzysztof Szwagrzyk wraz z członkami ekipy archeologicznej, prowadzącej prace ekshumacyjne.

 

Uroczystości zorganizowały Fundacja "Łączka" i Stowarzyszenie Historyczne DiSK. Oprawę zapewniły grupy rekonstrukcji historycznej "Narodowe Siły Zbrojne”, “Niepodległość” a także Związek Strzelecki “Strzelec” i “OSW”. Uczestnicy uroczystości trzymali tablice z portretami żołnierzy walczących z komunistami o niepodległość Polski.

 

Po wspólnej modlitwie za niezłomnych bohaterów prof. Szwagrzyk mówił, jak wyjątkowym miejscem jest “Łączka”.

 

- Na tym obszarze w latach 1948-56 pochowano blisko 300 żołnierzy niezłomnych, którzy przeciwstawiali się komunizmowi. Tutaj w pohańbieniu wrzucono szczątki naszych bohaterów: gen. Fieldorfa, rtm. Pileckiego (w to wierzę), mjr. Szendzielarza “Łupaszki”, mjr. Dekutowskiego “Zapory” i wielu, wielu innych.

 

- Za nami już dwa etapy prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych prowadzonych na Łączce, w czasie których udało się odnaleźć szczątki 194 żołnierzy niezłomnych a 28 udało się zidentyfikować. Wierzę, że tylko kwestią czasu jest, kiedy tych pozostałych także uda się odnaleźć i wydobyć. (...)

 

– W latach osiemdziesiątych uznano, że na dawnym polu więziennym można dokonywać kolejnych pochówków. Dziś musimy znaleźć sposób na to, aby doprowadzić do ekshumacji 90 pozostałych jeszcze szczątków żołnierzy niezłomnych, którzy tutaj gdzieś się znajdują. (...) To jest obowiązek nas wszystkich, Polaków, historyków, badaczy. Mogę zapewnić, że nie będzie końca prac ekshumacyjnych na Łączce dopóki ci ostatni leżący tutaj w pohańbieniu nie zostaną odnalezieni.

 

Stanisław Oleksiak, prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, wspominał postać Tadeusza Zawadzińskiego, członka Narodowego Związku Wojskowego, zamordowanego w więzieniu mokotowskim. Mówiono też o dwóch komandorach marynarki wojennej, których szczątki ekshumowane z Łączki właśnie zidentyfikowano. Przy symbolicznej mogile żołnierzy niezłomnych złożono wieńce, kwiaty i zapalono znicze.


Galeria:

Łączka 2014 - Blogpress.pl


zdjęć: 16
ostatnio dodane: 04 Mar 2014

Za: Blogpress.pl

 


ul. Żołnierzy Wyklętych / ul. Pirenejska - Pomnik Żołnierzy Wyklętych (Bemowo)


2 marca miały miejsce uroczystości pod pomnikiem Żołnierzy Wyklętych na Bemowie róg ulicy Żołnierzy Wyklętych [dawniej Wrocławskiej] i Pirenejskiej.

 

Ich głównymi bohaterami byli żołnierze AK – Łagiernicy, zesłani w latach 1944-1956 na „nieludzką ziemię”.


Z inicjatywy Burmistrza Bemowa odbył się uroczysty Apel Poległych, złożenie wieńców, zapalenie zniczy w asyście licznych pocztów sztandarowych i oprawy wojska.

Po krótkiej , ale podniosłej uroczystości, nastąpił przemarsz ze sztandarami od pomnika Żołnierzy Wyklętych do Kościoła Matki Bożej Królowej Aniołów z pocztami sztandarowymi i młodzieżą patriotyczną z Warszawy, Wołomina, Wilna, Sejn, Suwałk, Augustowa, Białegostoku, Sokółki, Kuźnicy Białostockiej i innych miast.

Tam odbyła się uroczysta Msza św. poświęcona bohaterom II Konspiracji Antykomunistycznej i złożenie kwiatów pod tablicą Żołnierzy Wyklętych w kościele.

 

Po Mszy świętej - uroczyste spotkanie z żołnierzami AK i młodzieżą w sali pamięci pod kościołem. Wyświetlenie filmu „Pani Weronika i jej Chłopcy” o obecnym życiu kresowych straceńców – łagierników na Białorusi.

 

Nasza rozmowa z bohaterką filmu – kpt. Weroniką Sebastanowicz

 
 

Łagiernicy - Żołnierze Armii Krajowej

 

Odchodzą kolejno samotnie ostatni żołnierze – łagiernicy

by stanąć przy Bogu na wiecznej warcie,

przy Bogu, bo ich dogmat brzmiał zawsze

BÓG, HONOR, OJCZYZNA

bo zawsze byli wierni Bogu i Polsce

i nigdy nie splamili honoru żołnierskiego,

bo te najświętsze słowa stosowali przykładnie

i w słowach modlitwy przed bojem

i kiedy szli na stracenie,

i kiedy oskarżano ich bezprawnie przed Trybunałem Wojennym

okupanta sowieckiego za to, że walczyli o niepodległość

Polski

i kiedy wieziono ich na Sybir w bydlęcych wagonach na

zniewolenie,

i w kopalniach Workuty, Kołymy, Magadanu i w tajdze

syberyjskiej gdzie więźniów upokarzano próbując zabić ich

godność ludzką i miłość do Boga i polskiej ojczyzny.

Nie boją się śmierci, bo niczym się nie zhańbili,

bo nie splamili sumienia kłamstwem,

bo nie było wśród nich Quislingów.

 

Uśmiechają się jak dzieci wierząc, że się spotkają razem

Przy Bogu wraz ze swoimi wspaniałymi dowódcami

I bracią żołnierską poległą w walce i na katordze,

A ja drżę o życie każdego z nich,

bo tacy ludzie już się nie powtórzą,

bo słusznie nasz wielki Papież nazwał ich perłą w historii Polski.

Odejdę razem z nimi,

bo to mój prawdziwy, a nie wirtualny świat

A innego nie uznaję.

 

Andrzej Siedlecki

Za: armiakrajowa-lagiernicy.pl


Galeria:

Uroczystości Łagierników na warszawskim Bemowie - 1 marca 2014


zdjęć: 9
ostatnio dodane: 04 Mar 2014

 


Cmentarz Bródnowski - Kwatera 45N


Już trzeci raz zorganizowaliśmy uroczystości ku czci Żołnierzy Wyklętych na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie. Prezentujemy relację z tego podniosłego i wzruszającego wydarzenia.
 
Wzorem lat ubiegłych spotkaliśmy się przy kwaterze 45N, która jest zbiorową mogiłą straconych lub zamęczonych bohaterów polskiego podziemia niepodległościowego w skutek walki z narzuconym sysytemem totalitarnym w okresie od 1944 do 1956r.
 
W uroczystościa wzieło udział kilkadziesiąt osób, w tym żona jednego z zamordowanych żołnierz - mjra Mariana Bernaciaka pseud. "Orlik",
 
Rozpoczeliśmy apelem zamordowanych, odczytanego przez naszą rzecznik, Magdalenę Kowalewską. Zgromadzeni głośno odpowiadali "Cześć ich pamięci!". Po odczytaniu apelu wieniec w imieniu naszego stowarzyszenia złożyła delegacja z przedstawicelem zarządu Jackiem Kazimierskim oraz pozostali uczestnicy. Wkrótce monument w zakratowanej studni zapełnił się kwiatami i zniczami.
 
Następnie głos zabrał Jacek Kazimierski. Przypomniał cel jaki przyświecał pomordowanym bohaterom. Była to wolna i niepodległa Polska. Ten cel był motywem zbrodn ich oprawców i niestety cel ten nie został zrealizowany i naszym zadaniem jest kontynuacja ich walki.
 
Kolejnym punktem było odczytanie przez naszą koleżankę Teresę wzruszającego wiersza "Ostatni list do matki", po którym odśpiewaliśmy Hymn Narodowy. spontanicznie zaintonowany przez jednego z uczestników uroczystości.
 
 
Piszę do Ciebie mamo , bo wiem że klęcząc prosisz Boga
O syna i o zmiłowanie bo wielka w sercu twoim trwoga
Nie płacz mateczko , nie płacz proszę czas jest lekarstwem co leczy rany
bo za dni kilka przyjdzie pismo ,że „ wyrok został wykonany „ .
Ja nie rozpaczam , choć się boję a w sercu taka miłośc płonie
Więc klęczę u nóg Twoich mamo , całując spracowane dłonie .
Nie płacz Mateczko , muszę przejść te siedem schodów do piwnicy
Nieść moje osiemnaście lat , aby nie wlekli mnie strażnicy
Kocham cię Matuś , słonce wiatr i łopot żagli na jeziorze
I pierwszych pocałunków smak i kiedy jest wzburzone morze !
Umierac jest mi strasznie żal , przysięgam na mą biedną duszę
Tak trudno przejśc te siedem schodów a przecież przejść je muszę !!!!
Więc jeśli kiedyś WRÓCI Polska to niech się za nas ktoś upomnie
Żegnaj Mateczko , muszę kończyć ,klucz zgrzyta w zamku .........idą po mnie !!
 
 
Za rok znowu spotykamy się przy kwaterze 45N Cmentarza Bródnowskiego.

 

Galeria:

Obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych - Cmentarz Brudnowski, kwatera 45N


zdjęć: 26
ostatnio dodane: 04 Mar 2014

 


Solidarni2010 OT Warszawa



ul. 11 Listopada 68 / ul. Szwedzka ("rogatka") - Kordegarda


Już po raz czwarty praskie obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się przy budynku tzw. Kordegardy przy ul. 11 Listopada 68. Tegoroczne uroczystości miały bogatszą od poprzednich oprawę. Związek Sybiraków wystawił poczet sztandarowy, a Grupy Historyczne - Zgrupowania Radosław i Niepodległość - warty honorowe. Ta ostatnia przygotowała krótką inscenizację.

 

Spotkanie prowadził Sławomir Wojdat, a modlitwie przewodniczył ks. Stanisław Małkowski. Wśród uczestników znaleźli się sędzia Bogusław Nizieński, Ryszard Walczak z Ogólnopolskiego Komitetu Pamięci Księdza Popiełuszki, przedstawiciele PIS – Praga Północ i Akcji Katolickiej,

 

P. Hubert Kossowski – niezłomny dokumentalista praskich miejsc pamięci przypomniał znaczenie Kordegardy. To tu już od września 1944 urzędowała tzw. trojka. Grupa złożona z trzech czekistów wydawała wyroki śmierci, które wykonywano bezzwłocznie. Skazańcy wywodzili się z osób, które usiłowały przedrzeć się do Warszawy i na pobliskim łuku torów wyskakiwały z pociągów. Ich szczątki prawdopodobnie do tej pory znajdują się w rejonie nasypu kolejowego. P. Kossowski uzmysłowił słuchaczom, że cały teren tzw. Starej Pragi był wówczas pod kontrolą NKWD.

 

Na zakończenie złożono kwiaty i cała grupa prowadzona przez poczty sztandarowe przemaszerowała w kierunku ul. Strzeleckiej.

 

Galeria:

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2014 - ul. 11 Listopada 68 "Kordegarda"


zdjęć: 6
ostatnio dodane: 02 Mar 2014

Imsis



ul. Strzelecka 8 /ul. Środkowa - wojewódzki UPB

 

Wybudowany tuż przed II wojną światową dom przy ul Strzeleckiej róg Środkowej stał się zaraz po zajęciu Pragi przez Armię Czerwoną siedzibą NKWD. Tu w piwnicach urządzono więzienie, tu również odbywały się egzekucje. Tu urzędował współodpowiedzialny za zbrodnię katyńską gen. Iwan Sierow.

 

Uroczystości w tym miejscu rozpoczęły się ok. godz. 13. Do grupy uczestników przybyłych tu z 11 Listopada dołączyli radni z Praskiej Wspólnoty Samorządowej i Rycerze Jana Pawła II. Z wielkim aplauzem spotkało się przybycie kibiców Legii oraz przejazd rowerowej Masy Krytycznej. Obecna była też kamera telewizji Trwam. Proboszcz tutejszej parafii pw. Matki Bożej z Lourdes, ks. Tomasz Nowaczek MIC, odczytał psalm i przewodniczył modlitwie. Prowadzący spotkanie, p. Jacek Wachowicz powiedział o inicjatywie urządzenia muzeum Żołnierzy Wyklętych w znajdującym się naprzeciwko Pałacyku Konopackich. Zakon Rycerzy Jana Pawła II, w którego imieniu przemawiał prowincjał Arkadiusz Urban, zobowiązał się do umieszczenia tablicy upamiętniającej tragiczną historię tego miejsca. P. Hubert Kossowski mówił o tutejszych piwnicznych kazamatach i mordach wykonywanych „metodą katyńską”. Wskazał też dom przy ul. Strzeleckiej 10A, gdzie Sierow i Bułganin mieli swoją siedzibę. Głos zabrały też inne osoby, m.in. p. Katarzyna Jasińska przewodnicząca katedralnej Akcji Katolickiej, p. Grzegorz Wysocki z Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej i p. Edward Mizikowski. Kwiaty pod ścianą dawnej katowni złożyli przedstawiciele PIS Praga Północ, Praskiej Wspólnoty Samorządowej i Akcji Katolickiej. I znów uczestniczy udali się przemarszem do kolejnej stacji upamiętniającej Niezłomnych – na miejsce dawnego więzienia przy ul. Namysłowskiej.


Galeria:

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2014 - ul. Strzelecka, wojewódzki UPB


zdjęć: 6
ostatnio dodane: 03 Mar 2014

Imsis



ul. Namysłowska 6 /ul. Szymanowskiego - dawne więzienie śledcze "Toledo"


Po dawnym więzieniu przy ul. Namysłowskiej, tzw. Toledo został tylko mur i pomnik poświęcony ofiarom represji. Tu właśnie rowerowa masa krytyczna wyznaczyła sobie postój z kuchnią polową.

 

Uroczystości ku czci Żołnierzy Niezłomnych rozpoczęła kaskaderska wręcz inscenizacja w wykonaniu Grupy Historycznej Niepodległość. Wartę zaciągnęły grupy rekonstrukcyjne – GH Niepodległość i GH Zgrupowania Radosław. Spotkanie prowadził p. Sławomir Wojdat. P. Witalis Skorupka były więzień „Toledo”, skazany w tzw. kiblowej, bo zaledwie 30 – minutowej, rozprawie na karę śmierci, w żywiołowym wystąpieniu przywołał historię płk. Janczara, legionisty, inspektora 8 Dywizji AK powieszonego w tym miejscu na zachowanym jeszcze między budynkami drzewie. P. Witalis mówił, że karę śmierci wykonywano tu przez powieszenie lub strzał w tył głowy. Niektóre ciała skazańców zakopywano na miejscu, a ich kości wykopywano podczas budowy nowych domów, które stoją teraz na miejscu więzienia. Były więzień ubolewał, że do tej pory nie można było umieścić tu tablic z nazwiskami ofiar „Toleda”.

 

Po panu Skorupce głos zabierały jeszcze inne osoby, m.in. historyk p. Krzysztof Kawęcki, p. Anna Szczepanowska – uczestniczka Powstania Warszawskiego, czy p. Jacek Wójcikiewicz, reprezentant trzech organizacji – Obozu Wielkiej Polski, Związku Katolicko-Społecznego i Ligi Narodowej, której prezes, Zbigniew Lipiński przysłał okolicznościowy list. Kwiaty pod pomnikiem złożyli przedstawiciele Prawicy Rzeczypospolitej, Inicjatywy Mieszkańców Pragi, PIS Praga Północ, Kombatanci i Związek Stowarzyszeń Praskich.


Galeria:

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2014 - ul. Namysłowska 6, dawne więzienie śledcze "Toledo"


zdjęć: 6
ostatnio dodane: 03 Mar 2014

Imsis



ul. Rakowiecka 37 - komunistyczne więzienie


Z roku na rok coraz więcej ludzi przychodzi tu oddać hołd pomordowanym przez komunistów niezłomnym bohaterom Polski podziemnej. Przychodzą nie tylko starsi ale i młodzi, a nawet dzieci, co szczególnie raduje. Uroczystość pod murem więzienia mokotowskiego prowadził Jan Józef Kasprzyk. "Jeszcze Polska nie zginęła kiedy my żyjemy" - zabrzmiało donośnie i jakże symbolicznie i aktualnie w tym właśnie miejscu i czasie. Apel poległych i krótkie przemówienia poprzedziły złożenie wieńców przez delegacje samorządu mokotowskiego, służby więziennej, radnych PiSu mokotowskiego, uczestników Rajdu Katyńskiego, przedstawicieli redakcji Gazety Polskiej i Klubów GP, grupy historycznej Zgrupowanie "Radosław", korporacji studenckich, a także "Naszego Teatru". Uroczystość zakończyły pięknie wykonane pieśni i wspólna modlitwa z kapłanem.


Galeria:

Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2014 - ul. Rakowiecka, komunistyczne więzienie


zdjęć: 23
ostatnio dodane: 03 Mar 2014


(mb)






Informujemy, iż w celu optymalizacji treści na stronie, dostosowania ich do potrzeb użytkownika, jak również dla celów reklamowych i statystycznych korzystamy z informacji zapisanych w plikach cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies można kontrolować w ustawieniach przeglądarki internetowej. Korzystając z naszej strony, bez zmiany ustawień w przeglądarce internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje politykę stosowania plików cookies, opisaną w Polityce prywatności.